Muruniidukid

Näitan kõiki 9 tulemust

Kas soovid täiuslikku muru? Husqvarna muruniidukiga võid olla kindel, et saavutad suurepärase tulemuse väikse vaevaga. Husqvarna valik pakub sulle laia valikut muruniidukeid ja erinevaid niitmismeetodeid. Olenemata väljakutsetest saad sa töö väikese vaevaga tehtud ja tulemus jääb esmaklassiline.

Kuidas valida muruniidukit

Tänapäeval on erinevate tootjate ja erinevate funktsioonidega muruniidukeid müügil nii ehituspoodides, aia- ja metsatehnika kauplustes, aianduskeskustes ning isegi toidupoodides.

Valida on bensiinimootoriga muruniidukite, akuniidukite, mehaaniliste niidukite,robotniidukite, käsistarteriga või elektrilise käivitusega, lükatavate või iseliikuvate, metallist või plastist korpusega, esiveoga või tagarattaveoga, väljaviskavate, multšivate või koguvate niidukite vahel. Kuidas teha õige valik? Mille põhjal otsustada milline niiduk on teie muruplatsile sobiv?
Esimese asjana tuleks arvestada oma niidetava ala suurusega. Väikesesse ridaelamu või paarismaja aeda sobib ideaalselt akuniiduk. Suuremale krundile, kus niidetav ala on suurem, sobib bensiinimootoriga muruniiduk. Talumajapidamisse sobiks üldse pigem murutraktor, kuna seal on pind suurem ja väikese käsiniidukiga kulub niitmisele liialt palju väärtuslikku aega.
Teiseks võiks arvestada ka mugavusega. Lükatava niidukiga niitmine on parasjagu trenni eest. Kui aga tervis või vanus ei võimalda, on mõistlikum valida iseliikuv ehk vedavate ratastega muruniiduk, mida tuleb ainult suunata ja sellega kaasa kõndida.

 

Mis edasi?

Kui olete enda jaoks selgeks saanud, mis mootori, käivituse ja veoskeemiga niidukit vaja on, tuleks edasi mõelda millist tulemust soovite. Kui muru on lihtsalt tülikas asi, millest tuleb vabaneda, siis sobib selleks külgväljaviskega või tahapaiskega muruniiduk. Edasi on valida, kas muru kokku riisuda või jätta maha kuivama. Külgväljaviske miinuseks on niidetud muru viskamine kaugustesse, teiseks tuleb külgväljaviske puhul arvestada kumba pidi niita, et peenrad ja teerajad murust puhtaks jääksid.
Kogumisfunktsiooniga muruniiduki puhul jääb ära riisumine ning muru pind on puhas, niidetud rohtu ei kanta jalgadega eluruumidesse. Kogumine on väga efektiivne ka sammalduva muru hooldamisel, kuna muru ei väetata üle ja liigne niiskus aurustub, kuivatades sambla. Kogutud murust saab teha komposti peenardel kasutamiseks. Kogujaga niiduki abil saab ka sügisel lehti koguda, suuremate lehtede puhul tasub kõigepealt lehed ära multšida (enamikel kohujaga muruniidukitel on multšimise funktsioon) ning siis peenestatud lehed kokku koguda.
Eraldi on olemas ka ainult peenestamisfunktsiooni, ehk multšimisfunktsiooniga muruniidukid, selliseid masinaid on mõistlik kasutada aedades, kus muru kipub ära kergesti ära kuivama. Peenestatud niidus aitab muru väetada ning hoiab ära niiskuse liigse aurustumise. Kindlasti tuleb ära märkida, multšiva muruniidukiga tuleb muru tihedamini niita, sest korraga on mõistlik niita 1/3 murulible pikkusest, näiteks 6 cm muru lõikame 4 cm kõrguseks, sest siis ei jäta masin inetuid muruklompe ning niidetud muru vajub ilusti kõrte vahele peitu.

 

Korpuse valik tehtud, kas midagi veel?

Järgmine oluline osa on muruniidukite rattad. Odavamatel muruniidukitel on ratas poldiga otse muruniiduki korpuse külge kinnitatud. Sellist niidukit on raskem lükata, samuti kipuvad selliselt kinnitatud rattad ajapikku viltu vajuma, muutes otse sõitmise keeruliseks ja rattad kuluvad kiiremini, kuna toimub pidev hõõrdumine plastist ratta ja metallist rattapoldi vahel.
Kvaliteetsematel muruniidukitel on kuullaagritel kummikattega rattad omavahel ühendatud võlliga, see tagab, et need püsiksid otse pikki aastaid.
Vedavate muruniidukite puhul tuleks jälgida ka vedava silla rataste mustrit – sileda ratta puhul võib juhtuda, et niiske muru või kallaku puhul hakkab ratas ringi käima ja ei haardu pinnasega.
Tähelepanu tuleks pöörata ka muruniiduki terale, sest niite kvaliteet sõltub lisaks korpuse kujule (külgväljaviskega muruniiduk, kogujaga muruniiduk ja multšiv muruniiduk) ka tera kujust. Näiteks on vaja peenestamiseks kas eritasandil asuvaid topeltterasid või siis astmeliselt painutatud terasid, kogumiseks ja väljaviskamiseks on vaja, et tera ülemine välimine osa oleks tugevalt painutatud teraga risti – see tekitab tuult, tõstab heinakõrre üles ning võimaldab kogujat täita maksimaalselt.

Niidustuudio valikus on Stiga ja Husqvarna muruniidukid, pakkuda on nii akuniidukid, kui ka bensiinimootoriga muruniidukid, olenemata sellest, kas soovite koguda või lihtsalt küljelt vaalu lasta, leiate kindlasti meie valikust omale sobiva mudeli. Samuti pakume muruniiduki hooldust ja remonti. Müügil on ka Husqvarna ja Stiga originaalvaruosad ja lisatarvikud.